karafarini
  • entrepreneurship1
  • entrepreneurship cover1 1000x288
  • Presentation1
  • photo 2015 10 12 09 22 26
  • IMG 8126
  • Presentation111
  • رویداد

مرکز کارآفرینی دانشگاه در راستای ارائه خدمات و آشنا کردن دانشجویان عزیز با صنایع مختلف و به منظور کسب تجربه بازدیدهایی را در نظر گرفته است که با همکاری شرکت‌های مورد نظر سعی در نشان دادن وجوه کاربردی مطالب دانشگاهی دارد.

در این راستا پنجمین بازدید، از شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (توگا) انجام گرفت.

تاریخ بازدید: 91/10/04

تعداد بازدیدکنندگان: 33 نفر

استاد همراه: آقای دکتر شفیعی

معرفی گروه مپنا :

گروه مپنا يك گروه صنعتي است كه با تأسيس شركت مادر (شركت مديريت پروژه‌هاي نيروگاهي ايران) در سال 1372 و توسعه مداوم شركت‌هاي تحت پوشش، هم‌اكنون يكي از بزرگترين و موفق‌ترين مجموعه‌هاي صنعتي ايران مي‌باشد كه در سه حوزه زير فعاليت دارد:

  • صنعت نيروگاهي و توليد انرژي الكتريكي  (Power Generation)
  • نفت و گاز  (Oil & Gas)
  • حمل و نقل ريلي  (Rail Transportation)

اين گروه متشكل از شركت‌هاي متعددي براي توليد تجهيزات، اجراي پروژه‌ها و نيز بهره‌برداري و خدمات مي‌باشد. شركت مهندسي و ساخت توربين مپنا (توگا) جزء شركت‌هاي بخش مهندسي و توليد گروه مپنا مي‌باشد. بخش مهندسي و توليد گروه مپنا مسئوليت توليد و تأمين تجهیزات اصلي نيروگاه را بر عهده دارد.

معرفی شرکت توگا:

شركت مهندسي و ساخت توربين مپنا (توگا) به عنوان يكي از معدود شركت‌هاي توليدكننده توربين‌هاي پرقدرت نيروگاهي، در ابتدا فعاليت خود را با همكاري فني و تكنولوژيك شركت آنسالدو ايتاليا و سپس زيمنس آلمان به عنوان انتقال‌دهنده فناوري ساخت توربين‌هاي گازي و بخار آغاز كرد. مأموريت شركت توگا، ساخت انواع توربين‌هاي گازي و بخار برای تولید برق است.

محصولات شركت شامل‌ توربين‌هاي گازي مدل V94.2 با قدرت خروجي 159 مگاوات و توربين‌هاي بخار مدل E با بازه ظرفيتي 130 تا 160 مگاوات مي‌باشند. تاکنون 6 واحد توربين بخار در شرکت به طور كامل ساخته و تحويل گرديده است.

مجموعه امكانات توليدي شركت كه عمدتاً شامل تجهيزات مدرن ماشين‌كاري سنگين و مونتاژ مي‌باشند در دو كارخانه توليد توربين‌هاي گازي و بخار به مساحت‌هاي 22،000 و 19،000 مترمربع مستقر شده‌اند كه ظرفيت توليد سالانه 26 واحد توربين به مجموع ظرفيت 4200 مگاوات را دارا مي‌باشند.

توليد توربين‌هاي كوچكتر با كاربري صنعتي يا توليد انرژي الكتريكي (15 تا 40 مگاوات)، همچنين توربين‌هاي سايز بزرگ گاز تا 270 مگاوات و توربين‌هاي بخار با ظرفيت‌هاي 250 تا 300 مگاوات جزو برنامه توليد سال‌هاي آتي شركت قرار دارد.

دیگر زمینه‌های فعالیت شرکت شامل ساخت فلومیترهای نفتی، قطعات جانبی توربین‌ها، برخی کمپرسورها و پمپ‌ها و ...، توربوکمپرسورهای صنعتی و توربوژنراتورهای صنعتی و ... است.

در این بازدید از کارخانه‌های تولید توربین‌های گازی و توربین‌های بخار دیدن به عمل آمد و دانشجویان با انواع توربین‌های ساخته شده در این شرکت آشنا شدند.

توربین گازی V94.2:

توربین گازی V94.2 توربینی است از نوع تک‌محور و دارای یک پوسته خارجی که برای به حرکت در آوردن ژنراتور در محدوده بار پایه و بار بیشینه مناسب بوده و قادر به کارکردن در نیروگاه‌های سیکل ساده و ترکیبی است. سوخت مورد استفاده آن سوخت مایع (گازوئیل یا سوخت سنگین) و سوخت‌های گازی با ارزش حرارتی متنوع و به ویژه گاز طبیعی می‌باشد. این توربین نسبت به توربین‌های گازی دیگر دارای انعطاف‌پذیری فوق‌العاده برای کارکرد در شرایط مختلف بوده و نصب و بهره‌برداری آسان‌تر، قطعات یدکی سهل‌الوصول و نیز هزینه‌های بهره‌برداری پایین از مزایای عمده این محصول است.

توربین بخار نوع E:

توربین بخار مدل E یک توربین فشار متوسط (IP) و فشار پایین (LP) است که تحت لیسانس زیمنس توسط توگا تولید می‌شود. این توربین دارای یک پوسته و جریان بخار یک طرفه با روتور یک‌پارچه است و به منظور استفاده در سیکل‌های ترکیبی طراحی شده است، اگرچه قابلیت استفاده در سیکل ساده بخار را نیز دارد.

نوع خاص E 30-16-1*6.3 آن به عنوان نمونه، از 24 مرحله فشار متوسط تشکیل شده، بدین ترتیب که هر مرحله شامل یک ردیف پره ثابت و یک ردیف پره متحرک می‌باشد. این پره‌ها از نوع واکنشی یکنواخت هستند که مقطع پروفیل پره از ریشه آن تا تاج ثابت است. علاوه بر مراحل فشار متوسط، 7 مرحله فشار پایین نیز وجود دارد که پره‌های 4 مرحله اول آن از همان نوع واکنشی یکنواخت بوده ولی سه مرحله آخر به صورت پیچیده با مقطع متغیر است. این توربین می‌تواند برای توان‌های خروجی متفاوتی بسته به نیاز مشتری و شرایط ویژه محل نصب، طراحی شود.

برای مشاهده عکس های بازدید به قسمت گالری تصاوير در سايت مرکز مراجعه فرماييد.